JROTC Awards

The 2020-2021 Wampus Cat Battalion Awards Ceremony was held last night. These students and instructors have worked very hard this year. Here are the awards that were received:

STUDENTS EARNING ACADEMIC HONORS.

Cadets with a 4.0 GPA or higher: Jennasis Whisenant (4.20), Desiree Cogdill (4.19), Eric Rojas (4.18), Lonna Reams (4.06), Jillian Nunley (4.05), Amethyst Reddin (4.05), Adrian James (4.02), Edna Duarte (4.00), Ellie Rackley (4.00), Nasya Choy (4.00), Evan Tan (4.00).


Cadets with a cumulative 3.5 to 3.99 GPA: Seth Fortune, Brooklyn Holder, Samara Lasker, Josiah Monahan, Caiden Bertain, Jessica McGhee, Jacob Meeks, Cordelia Baatz, Evan Blanchard, Blake Curtis, Luke Darley, Nathaniel Eggert, Rhett Fisher, Jet Van Cleve, Bennett Van Keuren, Laura VanHook, Daniel Clemons, Alexis Han, Faith Myers, Gracie Nordengreen, Abby Abels, William Buck, Matthew Caudell, Naomi Choy, Maggie Russell, Abigail Bunch, Abigail Gifford, Anayasia Green, Sarah Luchsinger, Trent Monroe, Kaitlyn Robinson, Felix Roundtree, and Brooklyn Yates.


Cadets with a cumulative 3.0 to 3.49 GPA: Tyler Cunningham, Isaac Ellison, John Hanson, Nicolasa Heidelberg, Sarah Hubbard, Caleb Meeks, Hadyn Williams, Jackson Williams, Michael Barker, Hunter Blanchard, Jackson Crutchfield, Liam Daugherty, Gilberto Gonzalez, Gage Guynes, Kesler Harris, Joy Myers, Danna Palma, Joshua Taylor, Tanner Hawkins, Raley Stires, Angel Vallecillo, Bethany Causey, Esmeralda Roman, David Mabry, Calli Miller, Faith Myers, Clark Ussery, Connor Villamor, Blake Baggett, George Francis, Bryant Moore, Penny Moyer, Evan Oliver, Lauren Osburn, Emilee Tindall, John Batson, Thomas Brooks, Ian Burnsed, Kori Dean, Mary Dean, Daniel Dobbins, Natalie Hood, Khrishton Johnson, Logan Kyzer, Victoria, Lohnes, Adrian Mejia, Cheyenne Moore, Seth Moore, Nadea Murphy, Gene Nunley, Kaitlyn Powers, Ayden Townsley, and Caleb Tarar.


LEADERSHIP & ACADEMIC TEAMS:

The Leadership Team - led by Adrian James. The other members of the team were Jet Van Cleve, Caiden Bertain, Brooklyn Holder, Samara Lasker and Isaac Ellison.

Academic Team #1- led by Ellie Rackley. The other members of the team were Nathaniel Eggert, Desiree Cogdill, Maggie Russell, and Mason Mullins.

Academic Team #2 - led by Jonathan Raup. The other members of the team were Cheyenne Moore, Nasya Choy, Jackson Crutchfield, Kaitlyn Powers, and Sydney Duszota.


The Bataan Death March Commemoration participants: Hunter Blanchard, Jackson Crutchfield, Blake Curtis, Ellie Rackley, Isaac Ellison, Quentin Evans, Philip Flynn, Seth Fortune, Abigail Gifford, Kesler Harris, Ryan Herr, Brooklyn Holder, Esmeralda Roman, Nathan Lovell, Calli Miller, Lauren Osburn, Danna Palma, Jonathan Raup, Water Ross, Maggie Russell, Joshua Taylor, Trace Toups, Bennett Van Keuren, and Hadyn Williams.


Awards:

Daughters of the American Revolution Award - Cadet Laura VanHook.

National Society United States Daughters of 1812 Award - Cadet Kaitlyn Robinson.

Daughters of the American Colonists Award - Cadet Alexis Han.National Society of the Daughters of Founders and Patriots Award - Cadet Brooklyn Holder.

National Sojourners Award -Cadet Naomi Choy.

Scottish Rite of Freemasonry Award - Cadet George Francis.

Order of the Daedalians - Cadet Joshua Taylor.

The Celebrate Freedom Foundation Award - Cadet Kesler Harris.

Military Order of the Purple Heart Award - Cadet Edna Duarte.

American Legion Military Excellence Award - Cadet Isaiah Overstreet.

American Legion Scholastic Excellence Award - Cadet Cheyenne Moore.

Veterans of Foreign Wars - Cadet Nicolosa Heidelberg.

Veterans of Foreign Wars Ladies Auxiliary Award - Cadet Blake Baggett.

American Veterans Award - Cadet Josiah Monahan.

Disabled Veterans of America Award - Cadet Jillian Nunley. This award also includes a $500.00 scholarship.

Military Order of Foreign Wars of the United States Award - Cadet Johnathan Wall.

Military Order of the World Wars Award - Cadet Krishton Johnson.

Sons of the American Revolution Award - Cadet Ayden Townsley.

Sons of Union Veterans of the Civil War Award - Cadet Tyler Cunningham.

H. L. Hunley Award - Cadet Gene Nunley.

Association of the United States Army Award - Cadet Anayasia Green.

Retired Enlisted Association Award - Cadet Trace Toups.

Noncommissioned Officers Association Award - Cadet Nathaniel Eggert.

Warrant Officers Association Award - Cadet Seth Fortune.

Reserve Officers Association Award - Cadet Jet Van Cleve.

Military Officers Association of America Award - Cadet Caiden Bertain.

Jewish War Veterans Americanism Medal - Cadet Jacob Meeks.

Tuskegee Airman Award - Cadet Joshua Carter.

Special Forces Association Award - Cadets Eric Rojas & Ellie Rackley.

Korean War Veterans - Cadet Caleb Meeks.

United States Army Recruiting Command Award - Cadets Clark Ussery & Esmeralda Roman.

Coast Guard Core Value Award - Cadets Bethany Causey & Bennett Van Keuren.

United States Marine Corps Distinguished Athlete Award - Cadet Ricky Robertson.

United States Marine Corps Scholastic Excellence Award - Cadet Jackson Williams.

Semper Fidelis Award for Musical Excellence - Cadet Joy Myers.

82d Airborne Association Award - Cadet Matthew Caudell.

101st Airborne Association Award - Cadet Maggie Russell.

Arkansas Army National Guard JROTC Award - Cadet Nathan Lovell.

Leadership Award: LET 1 Cadet Abigail Gifford; LET 2 Cadet Ellie Rackley; LET 3 Cadet Daniel Clemons; LET 4 Cadet Danna Palma

Academic Excellence Award - LET 1 Cadet Nasya Choy; LET 2 Cadet Lonna Reams; LET 3 Cadet Amethyst Reddin; LET 4 Cadet Luke Darley

Superior Cadet Award - LET 1 Cadet Trent Monroe; LET 2 Cadet Eric Rojas; LET 3 Cadet Adrian James; LET 4 Cadet Faith Myers

Distinguished Cadet Award - Cadet Desiree Cogdill.


The 2021-2022 Wampus Cat Battalion Commander and staff:

C Company Commander: Cadet Captain Blake CCompany Commander: Cadet Captain Trace Toups

A Company Commander: Cadet Captain Matthew Caudell

HHC Company Commander: Cadet Captain Amethyst Reddin

Cadet Chaplain: Cadet Captain Caiden Bertain

Recruiting Officer: Cadet Captain Josiah Monahan

Asst Recruiting Officer: Cadet First Lieutenant

S-5: Cadet Captain Maggie Russell

Asst S-5: Cadet First Lieutenant

Asst S-5: Cadet First Lieutenant

Public Affairs NCO: Cadet Staff Sergeant

S-4: Cadet Captain Brooklyn Holder

Asst S-4: Cadet First Lieutenant

Asst S-4: Cadet First Lieutenant

Supply NCO: Cadet Staff Sergeant

S-3: Cadet Major Jonathan Raup

Asst S-3: Cadet Captain Carson Hastings

Asst S-3: Cadet Captain

Operations NCO: Cadet Staff Sergeant

S-2: Cadet Captain Jackson Crutchfield

Security NCO: Cadet Staff Sergeant

S-1: Cadet Captain Lonna Reams

Asst S-1: Cadet First Lieutenant

Asst S-1: Cadet First Lieutenant

Personnel NCO: Cadet Staff Sergeant

Command Sergeant Major: Cadet Cmd Sergeant Major Nathaniel Eggert

Colors Sergeant: Cadet Sergeant First Class

Executive Officer: Cadet Major Ellie Rackley

Battalion Commander: Cadet Lieutenant Colonel Adrian James